Semináře - Krumlovská inspirace

všechny aktivity Krumlovské inspirace:

Naši vinaři

Nejvíce máme zastoupena vinařství z těchto oblastí a podoblastí:

oblast-morava.pngVinařská oblast MORAVA má výborné předpoklady pro tvorbu bílých vín se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti, které doplňuje látková plnost z moravských úrodných půd. Souhru vůní a chuti podtrhují svěží kyseliny povzbuzující k opětovnému doušku harmonického a pro jednotlivé podoblasti Moravy charakteristického vína. Moravská červená vína provázela odjakživa venkovskou stravu a posilňovala vinaře v jejich těžké práci. Chuťový projev nikdy nepostrádal zemitou pravost doprovázenou uchováním ovocitého charakteru červeného vína. Charakter červených vín se v poslední době mění pod vlivem uplatňování moderní technologie červených vín, která jim dodává více vláčné jemnosti. Líbezná jihomoravská krajina a její jedinečné přírodní podmínky vtiskují vínům svéráznost, která je hlavním předpokladem pro trvalý zájem o jedinečnost v nepřeberném množství.

znojemska-5_matula-marek_540x300.jpgZnojemská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Znojemsko leží v dešťovém stínu Českomoravské vrchoviny tvořené prahorními útvary, jejichž výběžky daly na mnohých místech, hlavně v severní části, vzniknout kamenitým půdám význačným pro pěstování Ryzlinku Rýnského, Veltlínského zeleného a v okolí Dolních Kounic i pro pěstování modrých odrůd, hlavně Frankovky.

vinařství u nás zastoupené - Jan plaček - Moravské Bránice / vinařství Náprava - Nový Šaldorf

 

mikulovsko-4_540x300.jpgMikulovská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Mikulovskou vinařskou podoblast charakterizují vápencové elevace Pavlovských vrchů. Na jejich úbočích a v širším okolí jsou rozšířeny vápenité jíly, písky i mohutné sprašové návěje.

Vinařství u nás zastoupené - Georgios Ilias - Pavlov / Vinařská škola Valtice / vinařství Tichý - Dolní Dunajovice

 

velkopavlovicka-2_540x300.jpgVelkopavlovická podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. V centrální části podoblasti se nacházejí půdy na vápenitých jílech, slínech, pískovcích a slepencích. Tady kralují hlavně modré odrůdy, které tu jsou vysazeny na půdách s vysokým obsahem hořčíku. Takové viniční tratě se táhnou od kdysi hlavního střediska oblasti - města Hustopeč, přes Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbici a Kobylí do města s největší rozlohou vinic v katastru obce - do Velkých Bílovic. Významným historickým vinařským centrem podoblasti jsou Čejkovice s gotickou tvrzí a rozsáhlým sklepením, které tu vybudovali v roce 1232 Templáři.

Vinařství u nás zastoupené - Koráb, vína starých vinic - Boleradice

slovacka-2_540x300.jpgSlovácká podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Slovácko leží na jihovýchodě Moravy a má velmi různorodé přírodní podmínky. Na jihu Slovácka to je krajina zvaná Podluží, kde většina vinařských obcí leží v údolnici řeky Moravy, kudy vanou ochlazující severovýchodní větry. Příhodná stanoviště pro vinice jsou na úbočích terénního zlomu nad říčkou Kyjovkou nebo na výše položených rovinatých pozemcích s lehkou půdou. Nízká nadmořská výška a lehká půda stupňují intenzitu letních teplot, takže se dosahují vína s výrazným odrůdovým charakterem.

Vinařství u nás zastoupaná - Mudr. Pavel Kosík - Tvrdonice / Lubomír Glos - Moravská Nová Ves / Václav Šalša - Kyjov

 

Rakousko

schenkenbichl_POV5560-200x130.jpgoblast Kamptal Široké, úrodné údolí nese jméno po řece Kamp, která se zanedlouho vlévá u města Krems do mohutného Dunaje. Metropolí této vinařské oblasti je město vína Langenlois. Se svými 4.000 ha je Kamptal také jedním z největších vinařských oblastí Rakouska. Kultura a cestovní ruch mají v této oblasti velký význam, posílený velkým množstvím útulných vináren a vinoték, zvaných Heuriger. Od roku 2008 získala odrůdová vína Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené z oblasti Kamptal možnost používat označení komntroly originálního původu - apelaci DAC.

 

DAC: Nezaměnitelný původ

Zkratka DAC znamená Districtus Austriae Controllatus, což je v překladu „označení kontrolovaného rakouského původu“ (srovnatelné s českým označením VOC, tj. „víno originální certifikace“). Označením DAC jsou opatřena kontrolovaná, kvalitní rakouská vína typická pro daný region. Ve vinařských oblastech, které mohou označení DAC používat, nesou tato označení pouze typické místní odrůdy, které musí splňovat další, zákonem přísně stanovené podmínky.

Vinařství u nás zastoupené - Winzerhof / vinařství SAX - Langenlois

 

Vína z těchto vinařství jsou u nás pravidelně k dostání. Samozřejmě zkoušíme i nová vinařství z Moravy a budem rádi i za rady nebo doporučení, jaká vinařství určitě vyzkoušet.

 


 

 
<< >>